• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/www.aenbi.com.tr?ref=ts&fref=ts
  • https://www.twitter.com/aenbicoaching
YAŞAM KOÇLUĞU randevusu için 
0543 887 55 91
AİLE KOÇLUĞU randevusu için
0543 887 5591
Mesleğe yeni başlayan Koçlara özel Mentörlük desteği için 
0543 887 55 91
Neuro Linguistic Programing NLP Mentörlük desteği için 
0543 887 55 91
YAŞAM KOÇLUĞU seans içeriği yazmayı öğrenmek için
0543 887 55 91
aenbi@aenbi.com.tr
YAŞAM KOÇLUĞU'nu destekleyici hizmet içi eğitimler için
0543 887 55 91
aenbi@aenbi.com.tr
AİLE KOÇLUĞU'nu destekleyici hizmet içi eğitimler için
0543 887 55 91
Yaşam Koçluğu ve NLP

1. BÖLÜM

Yaşam Koçluğu, NLP değildir. NLP, Yaşam Koçluğu değildir. Peki niçin sık sık iç içe geçmiş gibi kullanılıyorlar? Niçin koçluk eğitimlerinin içeriğinde bir çok eğitmen ısrarla NLP eğitimi okutuyor? (Ki ben bunu onaylayan bir NLP ve KOÇLUK eğitmeni değilim. İkisi farklıdır. Birlikte öğreterek ikisine zarar vermiş olduğumuzu düşünüyorum. Yıllardır iki ayrı eğitim olarak okutmuşumdur.) Niçin birinin adı anılınca mutlaka diğerinin adı anılıyor?

NLP açılımı; Neuro Linguistic Programming, Türkçe’de Zihin Dili Programlama olarak çevrildi. Kelime olarak uyumlu bir çeviri denilebilir. İçerik ve anlam olarak karşılığı değil. Bu sebeple bu çeviriyi eksik, güçsüz ve yetersiz bulmaktayım. Mesela web sitelerini tarayın, NLP videolarını youtubeden aratın, bir çok kıymetli uzman size tanımlar yapıyor. Bu tanımlar beni oldum olası klişeye mahkum ediyor. NLP’nin özünü anlamak şart. Bunu size o kadar yalın ve kısaca anlatacağım ki tamamıyla NLP’nin mantığını kavratmayı hedefliyorum. Çünkü bu söyleyeceklerim NLP çalışanı olarak 10. yılımın sonucudur. Hayret ettiğim şey kıymetli uzmanların NLP’yi tanımlayayım derken, niçin ondan tamamen bahsetmemeleridir. Neyse hayretimi cebime koyup, anlatımıma devam ediyorum.

NLP’nin, zihin/dil arasındaki programın kendisi ile ilgili olduğuna dair ön kabulünüzü bir süreliğine çekmecenize atın. Ona yeniden bakın. NLP’nin tek bir temel tanımı vardır. O da BAŞARI DAVRANIŞININ MODELLENMESİDİR. Eğer siz NLP müfredatına maruz kalmış biri iseniz; öğrendiğiniz 20 civarındaki konu size BAŞARI DAVRANIŞININ NASIL MODELLENECEĞİNİ ANLATMAK İÇİN VAR. NLP BİR ÖĞRENME MODELİDİR. Ve NLP’yi kuranları dinlerseniz şunu açık açık belirtirler. NLP’nin sosyal bilim olarak kürsüsünü kuran John ve Richard'dır. Oysa NLP’yi yoktan var eden onlar değil. O zaten vardı. Psikoloji bilimi içerisinde bir akımdı.

Son olarak NLP hakkında şimdilik şunu söyleyeyim;

NLP Nedir?: BAŞARI DAVRANIŞININ MODELLENMESİDİR.

NLP’nin Temel Tezi Nedir?: Davranış sonradan öğrenilir. Dolayısıyla başarı davranışı sornadan öğrenilir.

NLP’nin Amacı Nedir?: Bir kişi bir hedefe ulaşmayı başarıyorsa, bu davranışı, bir başkası modelleyerek de kendi hedefini başarabilir.

NLP’nin Hedefi Nedir?: İnsanlara arzuladıkları konuda başarılı olmayı, modeller yoluyla öğretmek. Böylece günlük yaşamdaki moral bozukluklarıyla pratik ve kolayca baş edebilen insanlar eğitmek.

devam edeceğim...

NLP Eğitmeni Sevgi Alis YILDIRIM

  
507 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın