• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/www.aenbi.com.tr?ref=ts&fref=ts
  • https://www.twitter.com/aenbicoaching
YAŞAM KOÇLUĞU randevusu için 
0543 887 55 91
AİLE KOÇLUĞU randevusu için
0543 887 5591
Mesleğe yeni başlayan Koçlara özel Mentörlük desteği için 
0543 887 55 91
Neuro Linguistic Programing NLP Mentörlük desteği için 
0543 887 55 91
YAŞAM KOÇLUĞU seans içeriği yazmayı öğrenmek için
0543 887 55 91
aenbi@aenbi.com.tr
YAŞAM KOÇLUĞU'nu destekleyici hizmet içi eğitimler için
0543 887 55 91
aenbi@aenbi.com.tr
AİLE KOÇLUĞU'nu destekleyici hizmet içi eğitimler için
0543 887 55 91
Yaşam Koçluğu Nedir?
Son yıllarda o kadar çok duydunuz ki bu etkileyici 2 kelimeyi. Bir çoğunuz Yaşam Koçlarının tam olarak ne yaptıklarını anlayamadı, eminim. Çünkü bir tv programında evrene enerji göndererek şifacılık yapan bir Yaşam Koçu izlediniz. Bir başka programda içeceğine bolca tuz koyarak danışanını bağlılığından kurtarmaya çalışan bir kişi veya göğsüne vurarak öfke kontrolü öğretmeye çalışan biri olarak gördünüz. Hatta çok ünlü şarkıcıların medyumluğunu yapan kişilerin bile topluma kendini Yaşam Koçu olarak tanıttığını da. Çoğu zaman kafanız karıştı. Yaşam Koçları size, büyükannenizin iyileştirme taktiklerini modern zamanlara uyarlayan ve bundan kolayca gelir elde eden birileri olarak tanıtıldılar. Bu sanılarınıza büyük ölçüde televizyondan aktarılanlar sebep oldu. TV programcısının dahi Yaşam Koçluğunun ne anlama geldiğini bilmeden o programları yaptığına inanmak istiyorum. Yaşam Koçluğu böyle bir şey değildir. Unutun tüm bunları.
Peki nedir Yaşam Koçluğu?

1- Öncelikle, manevi bir destek çalışması değildir. Enerjiler, Reiki, Kuantum, medyumluk, meditasyon vb ile ilgili değildir. Aksine fazlasıyla materyalist, gerçekçi, zorlayıcı bir işleyiş süreci vardır.

2- Yaşam Koçluğu terapi, danışmanlık, psikoloji, sosyoloji, psikoterapi, psikiyatri vb değildir.

3- NLP hiç değildir. NLP ile Koçluk yapmanız mümkündür. Koçluk, NLP değildir.

4- DSM 5’te belirtilen tanıları karşılayan kişilerin sadece bir kısmıyla, o da Psikiyatristleri uygun görürse yaşam planı yapılandırmak için çalışılır.

5- Kimseyi iyileştirmek, 3. göz ve çakra açmak gibi bir içeriği ve iddiası yoktur.

6- 1990’lı yıllardan bu yana sosyal Bilim olarak iddiasını daha da güçlendirmek için bilimsel düşünen, bilimsel araçlar üretip, kullanan, sistematik ilerleyen bir bilim dalıdır. Koçluk, New Age akımı değildir.

7- Hastalık iyileştirmez. Sağlıklı insanların yaşamlarında hedeflerine ulaşmaları için şu andaki durumları ile ulaşmak istedikleri hedefleri arasındaki mesafeyi en sağlıklı ve çalışkan yollarla kapatmaya çalışır.

8- Yaşam Koçluğu çalışkan ve kararlı insanların kullandıkları bir alet çantasına sahiptir. Bu onu çekici kılar.

9- Sizin iç huzurunuzdan daha çok, bu yaşamda ne işe yaradığınızı, nerede durduğunuzu, yeteneklerinizi, eğitiminizi, zekanızı ilerlemek için niçin tam kapasite kullanmadığınızı size sorgulatır.

10- Sizin adınıza karar almaz. Sizi iç ve dış kaynaklarınızla ekonomik, kariyer, eğitim, aile yaşamı, ilişkiler vb konularda ilerlemenin tadına vardırır.

Yaşam Koçu Sevgi Alis YILDIRIM
  
581 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın