• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/www.aenbi.com.tr?ref=ts&fref=ts
  • https://www.twitter.com/aenbicoaching
YAŞAM KOÇLUĞU randevusu için 
0543 887 55 91
AİLE KOÇLUĞU randevusu için
0543 887 5591
Mesleğe yeni başlayan Koçlara özel Mentörlük desteği için 
0543 887 55 91
Neuro Linguistic Programing NLP Mentörlük desteği için 
0543 887 55 91
YAŞAM KOÇLUĞU seans içeriği yazmayı öğrenmek için
0543 887 55 91
aenbi@aenbi.com.tr
YAŞAM KOÇLUĞU'nu destekleyici hizmet içi eğitimler için
0543 887 55 91
aenbi@aenbi.com.tr
AİLE KOÇLUĞU'nu destekleyici hizmet içi eğitimler için
0543 887 55 91
İlişkiye Kim Yön Verir?

İlişki; ilgi ve etkileşim ile yapılanmaya başlayan bir sürecin adıdır en genel anlamda. İlişkiye girmek ve ilişkiden çıkmak... Girilen ve çıkılan bir alan olarak algılıyoruz bu yapıyı galiba. Ne dersiniz? O halde ilişki bir alan olabilir. Bu varsayımdan yola çıkarsam kendi içinde mobilitesi olan bir alan. Peki nerede bu alan? Sınırları neresi? Ve daha bir çok soru sorulabilinir.


Ben ilişkiyi sosyal psikolojik açıdan düşününce heyecanlanıyorum. Özellikle de Homans' ın alışveriş kuramı çerçevesinde.

Homans, sosyal psikolojinin kurucuları arasında görülür. Özelliklede grup ilişkilerinin nasıl oluşup, ilerlediği ile ilgili fikirleri kültürel açıdan bize de uyuyor. İnsan ilişkisi, en az iki kişinin ilgi ve etkileşiminden doğar. Bu kişiler mekan olarak ortak bir alanda olmalıdırlar. E tabi o zamanlar böyle Feysbuk meykbuk yok. Günümüzde sosyal medya alanına üye olmak da ilişkiye girmek için yeterlidir. Bu etkileşimde aranan bir kriter vardır Homans' a göre. Bu kriterin şartları oluşursa gerçek anlamda ilişki doğar. Sanırım yeterince merak uyandırdım.


Homans'a göre 'bir ilişkiye yön veren taraf daima en az ilgiyi gösteren taraftır'. O'na göre ilişki, kaçan ve kovalanan rolleri oynamaya başlayan 2 kişinin arasındakidir. Hatta bilirsiniz bizde bir söz var. ‘Kaçan kovalanır’. Homans insanın doğasına uygun olarak kendiliğinden bu davranışı yapma eğiliminde olduğunu saptamıştır. Eğer ilişkiye girmek isteğiniz yoğunsa bu yoğunluk karşı tarafın mutlaka kaçan rolüne bürünebileceği ihtimalini arttırır. Etrafınıza şöyle bir bakın ne demek istediğimi daha iyi kavrayacaksınız. Tanıştığınız ve birden size çok yoğun ilgi gösteren kişinin günler sonra, aniden size o kadar da ilgi göstermemesi sizin sessizliğinizi bozmadı mı hiç? Siz o ilgiyi geri almak için mücadelelere başlamadınız mı? Dikkat çekmek için hiç mi çaba göstermediniz? Elbette gösterdiniz. Bu ilişki böylece kurulmuş oldu. O kaçıyor, siz kovalıyorsunuz. Sonra ilgisini çekmeyi başarırsanız ilerlersiniz. İlgisini çekmeyi başaramazsanız ilişkiniz biter. İşte ilişkinin sürüp sürmeyeceğine daima, o ilişki oluşsun diye sürekli çaba gösteren kişi değil, en az ilgi ilkesini kullanan kişi karar verir.

Ben açıkçası bu işleyişten memnun değilim. Kim olursak olalım kaçmak ve kovalamak ikileminden çıkıp, özelllikle de aşk ilişkilerinde özgürce konuşmaktan, yetişkin iletişiminden yanayım. Denge daima esas aranması gereken şey olmalıdır. İlişkide illaki bir şeyin peşinde koşacaksak dengeli ilişkinin peşinden koşalım.


Aile Danışmanı
Sevgi Alis YILDIRIM

  
901 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın