• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/www.aenbi.com.tr?ref=ts&fref=ts
  • https://www.twitter.com/aenbicoaching
YAŞAM KOÇLUĞU randevusu için 
0543 887 55 91
AİLE KOÇLUĞU randevusu için
0543 887 5591
Mesleğe yeni başlayan Koçlara özel Mentörlük desteği için 
0543 887 55 91
Neuro Linguistic Programing NLP Mentörlük desteği için 
0543 887 55 91
YAŞAM KOÇLUĞU seans içeriği yazmayı öğrenmek için
0543 887 55 91
aenbi@aenbi.com.tr
YAŞAM KOÇLUĞU'nu destekleyici hizmet içi eğitimler için
0543 887 55 91
aenbi@aenbi.com.tr
AİLE KOÇLUĞU'nu destekleyici hizmet içi eğitimler için
0543 887 55 91
Psikoterapist ve Medyum
Batı’da birçok Psikolog, Psikoloji’yi yeniden tanımlamak için çok doğum sancısı çekti. Arayışa çıktılar. Çok uğraştılar. Çok yoruldular. Felsefenin, sanatın, özellikle de müziğin ve resmin kapısını o kadar çok çaldılar ki, bir dönem kendilerini sanatın ve felsefenin içinde kaybettiler. Psikoloji’yi yeniden kurmak adına giriştikleri bu macerada içinde kayboldukları sadece felsefe ve sanat mıydı? Elbette hayır? Spiritüelliğin de içine fazlasıyla girdiler (medyumlarla ruh çağırmak, sezgi ile elde edilen imge ve semboller… Tüm bunlardan farklı olarak 5000 yıllık açıklama ve tasarım aracı olan Astroloji). Çünkü bildikleri bir şey vardı. Bilim henüz yokken, insan davranışlarının yönlendirilmesi konusuna, bilinç ve bilinçdışı düzeyde şamanlar, medyumlar, astrologlar ışık tutuyorlardı.

Medyumlar adeta onların ilk, ilk-el ataları sayılırdı. Bunu onlarda biliyorlardı. Psikologlar kaynağa geri dönme ihtiyacı hissetmiş olmalılar. Yoksa felsefenin ve sanatın yanında niçin medyumlara koşsunlar ki? Medyumlarla niçin yüzlerce, binlerce saat ortak seanslar yapsınlar? Hem kendileri hem de hastaları üzerinde? Medyumlara çok saygı duyuyorlar ve onları bilinçdışını açığa çıkaran eşsiz yetenekler olarak görüyorlardı. Bütün psikologlar mı? Tabiki hayır, ben sadece derdi bilinçdışını tanımlamak olanlardan bahsediyorum ki bu da zaten Modern Psikolojiyi tanımlayanların hatırı sayılır bir kısmı demek oluyor. Bunların hepsi doğrudur. Birazdan unutulmuş bu bilgileri ve en ünlü psikologların/psikoterapistlerin adını da yazacağım.

İnsan davranışının kaynağını arama yolculuğunda psikologlar iki görüş etrafında kümelendiler. İlk grup; davranışın kaynağını doğuştan getirdiğimizi, ikinci grupta doğumdan sonra yaşantılar olarak algılıyordu. Hala öyle. İşte Modern Psikoloji’ye giden yolda da bu iki küme hareket halindeydi. Bu kez sahneye, kendisi psikiyatrist olmadığı halde psikoterapi doğurarak Psikoloji‘yi baştan aşağı tanımlamaya çalışan bir beyin bilimci çıktı. Adı Sigmund Freud. Ortaya çıktı ve binlerce yıldır en çokta medyumların ve astrologların bildiği bir alana el attı. O alanın adı Türkçe’deki yanlış çevirisi ile bildiğiniz ve gece gündüz yanlış söylediğiniz meşhur bilinçaltı yani BİLİNÇDIŞI oldu.

Bilinçdışını en anlaşılır ve problem çözmeye en müsait hale getirene kadar uğraştı ve başardı. Belki de O herkesten önce, medyumlar ve astroloji datasını derinine kadar incelemişti. Kimbilir? Yoksa semboller ve rüyalar konusunda nasıl bu kadar iddialı işler çıkarabilirdi ki?

O dönemde psikologlar bilinçdışı yapıyı çözmek için çok çalışıyorlardı. Bilinçdışının doğasını anlamak, çözmek ve bu sayede insan doğasını daha anlaşılır kılmak istiyorlardı. 1900’lü yılların başında psikologlar en çok n’apardı sorusunun cevabını da bu sayede almış bulundunuz.

İşte bu yüzden birçok psikolog/psikoterapist, medyumlarla birçok seanslar yaptılar. Çoğu ruh bile çağırttı ve analiz etti, binlerce saat.
Soruları şu idi; medyumlar, binlerce yıldır insan davranışları hakkında, semboller ve rüyalar aracılığı ile nasıl oluyor da bu kadar ikna edici ve başarılı olabiliyorlardı. Adeta atalarının bu çalışma tarzını psikologlar kendilerini yeniden tanımlamak için kullandılar. Şöyle bir seans düşünün; problemini çözmek için gelmiş bir vaka, bir medyum ve bir psikolog. Psikolog ve vaka seans yapıyor. Medyum ise; seans ile ilgili ilerletici sezgisel öngörülerini ifade ediyor. Zihninde beliren imgeleri yazıp, çiziyor. Bu bazen mandala şeklinde oluyor ve psikolog bu verileri derinlemesine inceliyor, bilinçdışının yapısı hakkında yığınla bilgi elde etmiş oluyordu. Daha sonra vakanın probleminin çözülüş sürecinde, medyuma sezgisel olarak gelen konu ile ilgili sembol ve imgelerin, vakanın iyileşme süreci ile ilgili bağlantısına bakıp hayretler içerisinde kalıyorlardı. Çoğu zaman yeterince tutarlı ve ilerletici bulunuyordu bu bilgiler. Hala da öyle ki bakmayın siz. Materyalizmin zirve yaptığı bir yüz yıl geçirdik ondan gizliyorlar. Hala medyumik ilham kaynaklarıyla ilerleyip birçok şey çözen ve bunu falcı damgası yememek için (tıpkı Carl Gustav Jung gibi) açıklamayanlar var. Burada amacım medyumları yere göre sığdıramayıp onlara methiyeler dizmek falan değil. Amacım medyumik çalışmaların, birçok davranış bilimcilerce aşağılanmasının, bağlamlarından ne kadar kopuk ve yersiz olduğunu onlara hatırlatmak. Psikologların, psikoterapistlerin biraz daha derinleşerek düşünmelerini sağlamak, amacım.

Atalarınız sayılabilecek bir insanlık mirasını (hem de kaç bin yıllık bir gelenek olduğu bile bilinmeyecek kadar eski olan) niçin küçümsüyorsunuz ki? Onlar bugün siz rahat rahat seanslar yapın ve insanların psikolojik problemlerini çözün diye Modern Psikolojiyi kuran atalarınıza yığınla bilgi verdiler. Bunu görmezden gelip, binlerce yıllık bir geleneğe basitçe ‘hurafe deyip’ elimizin tersiyle itemeyiz.

Bir durup düşünmelisiniz. Ve iyi ki de varsınız. Onlar da iyi ki varlar.
Uzun lafın kısası; Psikoloji, bilinçdışını yapısal olarak anlayabildiği sürece Modern Psikoloji doğdu ve bunu da 1900’lü yılların başında medyumlarla çalışarak, onlardan veri ve ilham alarak yaptılar.

Medyumlara inanmıyor olabilirsiniz. Ama bu Modern Psikolojinin kuruluşundaki can alıcı rolünü ortadan kaldırmaz. Bu sebeple siz ortaksınız. Onlardan öğrenecek daha çok şeyiniz var ve onlarda hastalandıklarında sizin onları tedavi etmenize çok ihtiyaçları var. Şizotipal, şizofren, borderline yapı deyip vazgeçemeyiz onlardan.

Bilinçdışı hakkında daha fazla bilgi arayan hangi psikoterapistler/psikologlar medyumlarla çalıştı?

Carl Gustav Jung
Gustav Fechner
Frederick Myers
Theodore Flournoy
Pierre Janet
Morton Prince
Adolf Meyer

Ve liste uzar gider.

Sevgiyle kalın.

Sevgi Alis YILDIRIM
 
 
 
  
458 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın